Kiedy można wywiesić flagę państwową?

0
2030
flaga polski

Obecnie panująca zasada jest taka, że flaga państwowa może wisieć przed naszym domem przez cały rok. Oczywiście nadal najpopularniejsze jest wywieszanie flagi jedynie w dni świąt narodowych i w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który przypada 2 maja. Bezwzględnie należy przestrzegać określonych wymogów związanych z wywieszaniem flagi. Biało-czerwona flaga obok godła z białym orłem i Mazurka Dąbrowskiego jest symbolem państwowym, któremu przede wszystkim należy się szacunek. Zasady wywieszania flag w miejscach publicznych określone zostały w ustawie o godle, barwach i hymnie. Osoby prywatne natomiast powinny zapoznać się ze specjalnym dokumentem opublikowanym na stronach internetowych Biura Bezpieczeństwa Narodowego: „Duma i szacunek. Zasady oraz dobre praktyki godnego postępowania wobec polskich symboli państwowych”.

Podstawowe zasady wywieszania flag 

Do flagi należy podchodzić z szacunkiem zarówno podczas wywieszania jej, zdejmowania oraz podczas przechowywania jej, gdy nie jest eksponowana. Flaga powinna zawsze być zadbana, nie wypłowiała i niepodarta. Wywieszać ją należy tylko w miejscach honorowych w taki sposób, aby była widoczna w dzień oraz w nocy. Flaga jest potraktowana w najbardziej godny sposób, gdy jest umieszczona na drzewcu lub na maszcie. Popularnym sposobem eksponowania flagi na drzewcu jest wywieszenie jej w ten sposób na przykład za oknem lub na balkonie. Flaga powinna powiewać, swobodnie opadać i w żadnym wypadku nie może dotykać podłoża, ani żadnej innej płaszczyzny. Flaga nie może być również okręcona ani zawinięta wokół drzewca.

Maszt z flagą przed domem

Przy domach jednorodzinnych flaga może zostać wywieszona przy wejściu do budynku lub zostać wyeksponowana na specjalnym maszcie przed budynkiem. Maszt ten jednak nie powinien znajdować się na szczycie domu, gdyż takie jego umiejscowienie jest zarezerwowane dla instytucji państwowych. Decydując się na eksponowanie barw państwowych na maszcie przed domem w pionie, kolor biały powinien zawsze znajdować się po lewej stronie dla osoby patrzącej na flagę od frontu. Kolor biały jest ważniejszy od czerwonego, gdyż odpowiada bieli Orła Białego i powinien zawsze znajdować się przy maszcie. 

Informacje zaczerpnięte ze strony https://okolicznosciowe.com.pl/.