Jakie są style pływackie?

0
228

Pływanie cieszy się wzrastającą popularnością. Łączy w sobie bowiem sport, praktyczną umiejętność oraz rehabilitację. Innymi plusami pływania jest redukcja stresu, pobudzenie układu krążenia oraz poprawa kondycji. W tej dyscyplinie sportu wyróżniamy wiele stylów, każdy z nich zapewnia inne korzyści i spodoba się innym grupom ludzi. Wyróżnia się 4 podstawowe techniki pływania: motylkowy, grzbietowy, klasyczny oraz kraul, każdy ze swoimi zaletami, wadami oraz zastosowaniami. W tym tekście dowiesz się więcej o każdym z nich!


Styl klasyczny


Styl klasyczny, inaczej zwany pływaniem żabką, uznaje się za jeden z najpopularniejszych stylów pływania na świecie, ponieważ jest powszechnie uważany za dość łatwy. Tak zwane pływanie żabką to styl zaliczających się do stylów krótkiej osi, czyli takich, w których rotacja odbywa się od bioder wokół poprzecznej osi ciała. Poza łatwością w nauce styl ten ceniony jest za gwarantowanie możliwości przebywania długich dystansów w krótkim tempie- jednocześnie nie męcząc się przy tym za bardzo.


Kraul


Jest to zdecydowanie najszybszy i najprostszy styl do nauki, jednakże jego doskonalenie wymaga wiele czasu oraz cierpliwości. Współczesny Kraul wywodzi się z pływackich tradycji plemion południowej Ameryki oraz Wysp Salomona. Pływający w tym stylu wykonuje tak zwane „nożyce” nogami oraz rusza naprzemiennie rękami, wyciągając jedną z nich nad wodę, a następnie wciąganie ręki pod powierzchnię wody. To właśnie z rąk bierze się większość szybkości w tym stylu pływackim, dlatego też tak ważne jest, by wykonywać ten ruch poprawnie.

Dodatkowe informacje: https://szkolarekin.pl/blog/jak-wyglada-poprawna-technika-stylu-dowolnego-rotacja-ciala


Styl Grzbietowy


Styl grzbietowy jest naprawdę wyjątkowy, bo w nim, jako w jedynym, pływamy na plecach. Często jest również nazywany odwróconym kraulem. Podobnie do Kraula, styl grzbietowy to jeden z dwóch stylów długościowych, czyli takich, w których ciało obraca się wokół kręgosłupa. Styl ten jest doskonałym stylem do rozwoju klatki piersiowej oraz nóg. Można również używać tego stylu jako ćwiczeń uzupełniających do Kraula.


Styl motylkowy


Styl motylkowy to coś, dla tych, którzy poszukują wyzwań. Ma wiele zalet, takich jak poprawa wydolności organizmu oraz wytrzymałości mięśniowej, jednakże w prędkości ulega kraulowi. Styl motylkowy, zwany inaczej delfinem, został oparty o ruch właśnie tych stworzeń w wodzie. Podczas pływania tym ruchem, całe nasze ciało rusza się jednocześnie. Na ruch obu rąk przypadają jednoczesne odbicia się nogami. Jest to styl, który wymaga od nas doświadczenia, a nie raz specjalnych ćwiczeń oraz akcesoriów.

Stylów pływania jest wiele i każdy znajdzie w nich coś dla siebie. Uprawianie sportu to w dzisiejszych czasach potrzebna i ważna część naszego życia, a pływanie jest bardzo dobrym wyborem, biorąc pod uwagę liczne zalety zdrowotne oraz redukcję stresu. Warto również zauważyć, że różnorodność stylów pływackich powoduje, że nigdy nie będziemy się nudzić. Zawsze, gdy opanujemy już jeden styl, możemy zacząć praktykować inny, a jeśli nabierzemy wystarczająco dużo doświadczenia, możemy nawet spróbować podejść do stylu motylkowego.

Artykuł, który może Cię zainteresować https://szkolarekin.pl/blog/zabka-dyrektorska-dlaczego-nie-nalezy-plywac-w-ten-sposob