Jak prawidłowo założyć mankiet ciśnieniomierza?

0
5523
mankiet ciśnieniomierza

Pomiar ciśnienia jest jednym z najczęściej przeprowadzanych badań zarówno w domach, jak i w ośrodkach zdrowia czy szpitalach. Dzięki powszechnemu dostępowi do różnego rodzaju elektronicznych ciśnieniomierzy czynność ta wydaje się banalnie prosta. Okazuje się jednak, że wielu pacjentów robi to nieprawidłowo, przez co pomiary są nieadekwatne do stanu rzeczywistego. Jednym z podstawowych błędów popełnianych w tej kwestii jest niepoprawne założenie mankietu ciśnieniomierza, co ma duży wpływ na wiarygodność badania. Poniżej podpowiadamy, jak prawidłowo dokonać pomiaru oraz jak dobrać odpowiedni ciśnieniomierz automatyczny.

Czy rozmiar mankietu ma znaczenie?

Niedopasowany mankiet ciśnieniomierza może być powodem zakłamania wyniku pomiaru nawet o 10%. Podczas zakupu tego rodzaju sprzętu, należy pamiętać, że rozmiar mankietu musi być dostosowany do rozmiaru ramienia osoby, która będzie z niego korzystać. Warto zatem przed wyjściem do sklepu zmierzyć obwód ramienia, dzięki czemu dobór odpowiedniego wymiaru będzie łatwiejszy. Mankiety dzieli się na trzy grupy:

  • dla dzieci i osób szczupłych – od 17 cm,
  • dla dorosłych z obwodem ramienia od 22 do 32 cm,
  • dla osób otyłych z obwodem ramienia do 42 cm.

Głównym skutkiem nieprawidłowego doboru rozmiaru mankietu jest nieodpowiednia prędkość spuszczania z niego powietrza. Zbyt szybkie lub zbyt powolne uchodzenie powietrza z mankietu wprowadzi chaos w pomiarach. W przypadku zbyt dużego mankietu, powstający luz nie pozwoli na wychwycenie pulsu.

Jak poprawnie założyć mankiet ciśnieniomierza?

Dobrze dobrany rozmiar mankietu to połowa sukcesu. Druga połowa tkwi w odpowiednim jego założeniu. Podstawową zasadą jest, aby rękaw ciśnieniomierza umieszczać zawsze na ręce niedominującej. Oznacza to, że osoby praworęczne zakładają go na lewą rękę i odwrotnie – osoby leworęczne na prawą. Ręka powinna być podparta i rozluźniona (przed badaniem należy się wyciszyć i w miarę możliwości rozluźnić mięśnie). Mankiet zakładamy tak, aby jego dolna krawędź znajdowała się na wysokości około 2 – 3 cm od dołu łokciowego. Ważne jest również, aby rękaw nie był zapięty zbyt mocno lub zbyt luźno. Optymalna szczelina pomiędzy nim a ciałem to taka, która zmieści dwa palce. Przed uruchomieniem aparatu należy skierować wewnętrzną stronę dłoni ku górze i zgiąć w palce w naturalny sposób. W żadnym wypadku nie należy zaciskać pięści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here