Jak holować samochód?

0
2522
holowanie

Nawet najlepszy samochód może się zepsuć lub zostać uszkodzony. Bez względu na przyczynę, dzieje się to zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie i miejscu. Często nie jesteśmy w stanie sami dokonać naprawy od razu na miejscu i musimy dostarczyć pojazd do mechanika. W takiej sytuacji niezwykle cenna może okazać się pomoc innego kierowcy w postaci odholowania naszego pojazdu w dane miejsce. Holowanie wydaje się teoretycznie prostą czynnością. Jednak w praktyce warto zrobić to dobrze – zgodnie z obowiązującymi przepisami i przede wszystkim bezpiecznie.

Kodeks drogowy zezwala na holowanie jedynie pojazdu, który ma sprawny układ kierowniczy i hamulcowy. W każdym z samochodów musi znajdować się osoba trzeźwa, posiadająca uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Na początek należy odpowiednio oznaczyć uszkodzony pojazd. W tym celu ustawia się z tyłu, w lewym jego rogu trójkąt ostrzegawczy. Światła mijania włączone ma mieć tylko pojazd holujący, natomiast w okresie niedostatecznej widoczności pojazd holowany powinien mieć włączone światła pozycyjne. Błędem jest jednak włączanie świateł awaryjnych. Następnie pojazdy solidnie łączy się przy pomocy linki do holowania tak, aby odległości między nimi wynosiła od 4 do 6 metrów. Samochody mogą poruszać się z prędkością nie większą niż 30 km/h w obszarze zabudowanym i 60 km/h poza nim. Kierowca pojazdu holującego nie może gwałtownie przyspieszać. Natomiast kierowca holowanego samochodu powinien stale kontrolować poziom napięcia liny i nie hamować w sposób nagły, gdyż w przeciwnym razie może dojść do jej pęknięcia. 

Podczas holowania warto płynnie poruszać się drogami o możliwie najmniejszym natężeniu ruchu, unikać rond oraz innych, złożonych skrzyżowań. Pojazd holowany, jeśli to możliwe, powinien każdy manewr skrętu również sygnalizować kierunkowskazem. Natomiast zgodnie z kodeksem drogowym zabronione jest holowanie pojazdem z naczepą, holowanie więcej niż jednego pojazdu czy holowanie na autostradzie, gdzie mogą to robić jedynie pojazdy do tego przeznaczone.

Informacje do artykułu udostępnił właściciel witryny https://pomocdrogowa24.rzeszow.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here