Inhalacje. Czy, w jakich sytuacjach i dlaczego warto je stosować?

0
1721
inhalacje

Większość z nas z inhalacjami miała styczność jeszcze w dzieciństwie. Mamy lub babcie pochylały wówczas nasze głowy nad miską parującej wody i nakrywały je ręcznikiem. Z tamtych chwil kojarzymy zapewne poczucie ciepła i ulgi. Dziś nie musimy już wykonywać inhalacji w tak spartańskich warunkach, na rynku dostępne są bowiem specjalne inhalatory do domowego użytku. Poznajmy przykładowe sytuacje, w których warto je zastosować.

Sposób na przeziębienie

Przeziębienie przynajmniej raz do roku dopada większość z nas. Zazwyczaj bagatelizujemy je, nie jest to przecież poważna choroba. Szybko daje się nam jednak we znaki i utrudnia normalne funkcjonowanie. Z zakatarzonym nosem trudno skupić się na codziennych obowiązkach. Odpoczywanie również nie jest łatwą czynnością, kiedy zdolność do swobodnego oddychania zostaje zaburzona. Na ratunek przychodzą nam wówczas inhalacje, które możemy wykonać również w warunkach domowych. Ten nieskomplikowany zabieg rozrzedzi wydzielinę nosową, dzięki czemu drogi oddechowe oczyszczą się, a my znowu będziemy mogli oddychać pełną piersią.

Infekcje górnych dróg oddechowych

Inhalacje mogą okazać się zbawienne nie tylko w przypadku przeziębienia, lecz także innych schorzeń górnych dróg oddechowych. Pozwolą nam odczuć ulgę, jeżeli zachorujemy na zapalenie oskrzeli czy będziemy mieli problem z zatokami. Oczywiście, inhalacje należy wówczas traktować jako dodatkową pomoc, obok leków, przepisanych przez lekarza. Takie napary z powodzeniem stosują również astmatycy. Inhalacje poza samym oczyszczaniem dróg oddechowych pomagają bowiem także rozkurczać oskrzela.

Pomoc w walce z alergią

Chyba nikt nie docenia możliwości swobodnego oddychania tak bardzo, jak alergicy. Łagodzenie objawów alergii to kolejna zaleta inhalacji. W takich sytuacjach należy je stosować po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Inhalacje mogą okazać się pomocne zarówno w przypadku alergii całorocznej, jak i sezonowej. Już po kilku pierwszych zabiegach powinniśmy zauważyć znaczną poprawę naszego życiowego komfortu.

Więcej na temat inhalacji przeczytać można na
https://inhalujemy.pl/