Fizjoterapia co to?

0
266
fizjoterapeuta

Fizjoterapia to nauka medyczna, której celem jest utrzymanie, rozwój oraz przywracanie zdolności ruchowej ludzi. Bardzo często staje się elementem leczenia i wbrew pozorom, nie jest to jedynie domena osób starszych. Z tej formy może korzystać każdy, bez względu na wiek. Kiedy warto skorzystać z fizjoterapii? Jak może pomóc? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Fizjoterapia – kiedy z niej skorzystać?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, iż organizm wysyła sygnały alarmowe, jeśli dzieje się coś nieprawidłowego. Nie można bagatelizować tych oznak, szybka reakcja ma duży wpływ na efektywność leczenia. Fizjoterapia może być wykorzystywana w wielu sytuacjach. Bardzo często stosuje się ją przy leczeniu schorzeń neurologicznych, takich jak udar czy choroba Parkinsona. Schorzenia związane z układem oddechowym, również znajdują się na liście tych, których leczenie warto wspomóc fizjoterapią. Kolejne to schorzenia układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego, jak na przykład zapalenia stawów czy urazy typowe dla sportowców. Schorzenia układu sercowo-naczyniowego, także mogą być leczone w ten sposób.

Rodzaje fizjoterapii

Istnieje kilka rodzajów fizjoterapii, z których można skorzystać:

  • kinezyterapia – polega na leczeniu przez wykorzystanie ruchu,
  • masaże lecznicze,
  • terapia manualna – połączenie technik chwytów i ułożenia pacjenta. W tym przypadku wykorzystywane są różne techniki manualne i narzędziowe.
  • balneoterapia – wykorzystuje naturalne surowce, takie jak woda, peloidy oraz gazy,
  • klimatoterapia – polega na poddaniu pacjenta działaniu czynników klimatycznych,
  • hydroterapia – czyli kąpiele lecznicze.

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego rodzaju fizjoterapii, pacjent może odzyskać sprawność ruchową. W niektórych sytuacjach może być jedyną formą leczenia, ale często jest jednym z wielu działań podejmowanych w celu usprawnienia pacjenta.

Podsumowanie

Fizjoterapia może pomóc w wielu sytuacjach, które powodują, że człowiek nie jest w pełni sprawny ruchowo. Przebycie złamań kości, udaru mózgu czy uszkodzeń stawów, to tylko niektóre wskazania do skorzystania z tej formy leczenia. Warto podjąć je jak najszybciej, nie bagatelizować negatywnych objawów. Dzięki temu można mieć pewność, że skuteczność fizjoterapii będzie na jak najlepszym poziomie. To sposób leczenia, który nie jest zarezerwowany tylko dla osób starszych. Korzystają z niej także młodzi ludzie, którzy pragną odzyskać sprawność ruchową.  Z oferty można skorzystać w szpitalu rehabilitacyjnym, sanatorium, przychodni rehabilitacyjnej czy gabinecie fizjoterapii.